Programowanie staje się coraz bardziej popularną dziedziną informatyki. Dobry programista posługuje się nie tylko biegle językiem programowania, ale także zna ich kilka. Oczywiście można zaryzykować stwierdzenie, że wszystkie są do siebie podobne. Nie mniej jednak są takie, które zyskały większą popularność od pozostałych. Jednym z najbardziej popularnych i szeroko wykorzystywanych języków jest JAVA.

Pierwszym językiem programowania wysokiego poziomu, był FORTRAN, został stworzony w 1954 roku. Służył do obliczeń matematycznych, tekst programu tłumaczony był na język rozumiany dla maszyny. Wykonywała to specjalna aplikacja, zwana kompilatorem.
W 1969 roku Dennis Ritchie stworzył prosty język C, który prawie od razu stał się bardzo popularny. To właśnie w tym języku został napisany system UNIX.

W latach 80, duński informatyk Bjarne Stroustrup początkowo wykorzystując Simula, zaczął pracę nad językiem C++. Okazało się, że Simula jest bardzo wadliwy i ciężki do współpracy.
Stroustrup dopiero gdy został zatrudniony w amerykańskim przedsiębiorstwie telekomunikacyjnym AT&T, zapoznał się z językiem C. Była to dobra podstawa do rozwoju lepszego języka programowania. Udało mu się połączyć wydajność C z właściwościami obiektowymi Simuli.
Finalnie w 1983 roku powstał C++ i jest używany do dziś.

W grudniu 1990 roku w firmie Sun Microsystem powstał projekt Green, w którym Patrick Naughton i James Gosling mieli na celu zaprojektowanie niewielkiego i prostego oprogramowania do sprzętu elektronicznego. Projekt powstał, ponieważ okazało się, że programy napisane w c i c++ muszą zostać skompilowane dla określonego procesora. Po wprowadzeniu na rynek nowego procesora, większość oprogramowania musi być na nowo skompilowana.
W rezultacie w 1995 roku, dzięki dogłębnej analizie cech języka c++ powodujących najwięcej błędów i po wyeliminowaniu ich, powstaje język Java. Początkowa nazwa, to Oak (dąb), niestety okazało się, że jest już wykorzystana. Po długiej naradzie i dzięki zamiłowaniu do kawy, zdecydowano się wykorzystać nazwę Java.

Język Java zyskuje ogromną popularność dzięki swojej prostocie, posiada jasną i przejrzystą strukturę dzięki czemu początkujący programista jest w stanie szybko nauczyć się podstaw, co sprawia, że opanowanie technologi prowadzi do pisania własnych programów.
Jest wielu programistów na świecie, którzy znają język w mniejszym lub większym stopniu. Każdy, kto napotka na jakiś błąd i nie może sobie z nim poradzić, może skorzystać z forów dyskusyjnych lub portali, gdzie znajdzie rozwiązania i kierunki od bardziej doświadczonych specjalistów.

Java jest bardzo uniwersalna, język można uruchomić na systemie i sprzęcie, w którym jest zainstalowana wirtualna maszyna Javy. Pozwala to na pracę z każdego miejsca na świecie. W Javie można pisać programy zarówno na PC jak i na urządzenie z androidem. Kod napisany raz będzie działał na Linuksie jak i na Windowsie.

W javie jest ogromna ilość bibliotek, które zaimportowane do własnych projektów, bardzo ułatwiają pracę. Dzięki temu aplikacje pisze się dużo szybciej niż w innych językach. Używając Javy do konkretnego zadania, często wystarczy zaimplementować gotowy fragment kodu. Kolejnym ułatwieniem jest bardzo dobra dokumentacja.

Kolejną zaletą pisania kodu w Javie jest to, że napisany w jednej wersji, działa w nowszych wersjach. Programiści pisząc kod do starszej wersji nie muszą go dostosowywać dla nowszych platform. Jest to tak zwana kompatybilność wsteczna.

Aby zacząć programować w Javie, jedynym potrzebnym zakupem jest komputer. Wszystkie narzędzia potrzebne by zostać programistą są zupełnie darmowe, wystarczy pobrać je internetu, zainstalować, skonfigurować i można już tworzyć zaawansowane projekty. Dzięki temu iż wywodzi się z innych języków programowania, programiści piszący już w jakimś języku, szybko i bez większego problemu mogą nauczyć korzystać z technologi jaką daje Java.
Mimo swojego wieku, ponieważ istnieje już ponad 20 lat, wciąż jest prężnie rozwijana i ulepszana, by nadążać za pędzącym rozwojem informatyki.

Dodaj komentarz