Chcesz zacząć produkować muzykę na swoim komputerze? Następnie będziesz potrzebował oprogramowania DAW (Digital Audio Workstation). Pozwala ono na nagrywanie, miksowanie i edycję plików audio. Zanim wybierzesz DAW, musisz najpierw określić swoje potrzeby.

Dlaczego warto kupić oprogramowanie DAW? Czy istnieją inne sposoby na tworzenie muzyki?

DAW nie jest jedynym sposobem na komponowanie i produkcję muzyki. Jeśli jednak pracujesz z komputerem, są one najlepszym i najbardziej naturalnym wyborem.

Co mogę zrobić z DAW?

Krótko mówiąc: co tylko chcesz. Od prostych piosenek po muzykę filmową, od transu po kwartet smyczkowy: możliwości są niemal nieograniczone. Większość programów DAW oferuje również możliwość tworzenia prostych partytur, co jest bardzo przydatne, jeśli komponujesz dla zespołu. Aby ułatwić tworzenie muzyki filmowej, napisów początkowych, reklam, filmów korporacyjnych itp., można załadować plik wideo, a następnie dodać dźwięk. DAW-y są uniwersalne, w tym sensie, że nie są przeznaczone do konkretnego gatunku muzycznego.

Czy programy DAW są drogie?

Ogólnie rzecz biorąc, ceny nie są złe. Producenci często oferują kilka edycji swojego DAW. Wiele klawiatur i kontrolerów USB/MIDI jest dostarczanych z taką „podstawową” wersją, abyś mógł rozpocząć swoją przygodę z produkcją. Jeśli chcesz tworzyć złożone produkcje, nie wahaj się i zdecyduj się na pełną wersję.

Co to jest instrument wirtualny i jaki jest jego sens?

Instrument wirtualny to instrument (syntezator, pianino, sampler, itp.) w formie oprogramowania. Jest to tzw. wtyczka do instrumentu wirtualnego. Istnieją również wtyczki efektowe. Możesz użyć jednego lub więcej pluginów w połączeniu z Twoim DAW. Produkcja wykonana w całości przy użyciu pluginów nazywana jest „in the box”. Innymi słowy, Twój projekt został stworzony bez pomocy fizycznego sprzętu. Większość producentów woli pracować z wirtualnymi instrumentami, ponieważ przewyższyły one tradycyjne syntezatory pod względem jakości i ilości. Najpopularniejszym formatem wtyczek jest VST. Tak więc mądrze byłoby wybrać DAW, który obsługuje ten format! Inne powszechnie używane formaty to AU (dla komputerów Apple) i RTAS. Należy pamiętać, że większość wtyczek jest dostępna w trzech wyżej wymienionych formatach.

Czy nadal mogę pracować z moim syntezatorem?

Wielu producentów steruje swoimi nowoczesnymi syntezatorami analogowymi poprzez MIDI, co jest jak najbardziej możliwe w najnowszym DAW. Jedynym wymogiem jest nawiązanie połączenia pomiędzy komputerem a syntezatorem. Pierwotnie połączenie to było realizowane poprzez MIDI in i out, obecnie jest to po prostu USB. Aby wyposażyć komputer w wejścia i wyjścia MIDI (format DIN), potrzebny jest interfejs MIDI. Jest to często zintegrowane w dobrej jakości interfejsach audio. Jeśli pracujesz tylko ze sprzętem — bez instrumentów i wirtualnych efektów — nie potrzebujesz szybkiego komputera.

Skomponowałem melodię. Czy mój komputer może wykonać aranżację?

Aranżer muzyczny Band-in-a-Box jest w stanie sprostać temu zadaniu. Wprowadź melodię i akord, a Band-in-a-Box umieści instrumenty na właściwym miejscu. Jeśli chcesz szybko wygenerować akompaniament, powinieneś zwrócić się do tego programu. Jeśli jednak chcesz mieć większą kontrolę, mądrze byłoby zdecydować się na standardowy DAW.

Co jest potrzebne do korzystania z programu DAW?

Nowoczesny komputer. Jeśli chcesz nagrać kilka ścieżek (np. gitarę i wokal) lub po prostu poeksperymentować z wirtualnymi instrumentami, wystarczy Ci przeciętny komputer. Jeśli zamierzasz używać wielu efektów (rezonans, kompresja, itp.) i ścieżek jednocześnie, będziesz potrzebował szybkiego procesora (najlepiej wielordzeniowego), co najmniej 8 GB pamięci i szybkiego dysku twardego, najlepiej SSD. Większość programów DAW jest kompatybilna z systemami Windows i OS X.

Niektórzy producenci używają zewnętrznego interfejsu audio do podłączenia mikrofonów, gitar, słuchawek i głośników. Jakość dźwięku tych połączeń jest lepsza niż jakość dźwięku uzyskiwana za pomocą połączeń komputerowych.

Dodaj komentarz