Kontroler MIDI jest urządzeniem, które pozwala na wysyłanie informacji do DAW lub innych podobnych programów. Aby poprowadzić Cię przez szeroki wybór dostępnych modeli, oferujemy ten poręczny przewodnik.

Czy naprawdę potrzebuję kontrolera MIDI?

Ten typ kontrolera jest najczęściej używany w połączeniu z oprogramowaniem DAW. Można przypisać jego wybór pokręteł, przycisków i faderów do funkcji oprogramowania, co pozwala na sterowanie oprogramowaniem za pomocą kontrolera. Oczywiście, możliwe jest również użycie myszki, ale niektórzy wolą naturalne i intuicyjne odczucia z kontrolera.

Czy kontrolery MIDI są gotowe do użycia?

To zależy od modelu. Niektóre kontrolery są zaprojektowane dla konkretnego DAW. Jeżeli nie jest kompatybilny, to po prostu wybierasz konfigurację, która pasuje do Twojego DAW. Istnieją również kontrolery, które pozwalają przypisać funkcje oprogramowania do wyboru przycisków. W ten sposób program niejako uczy się różnych funkcji Twojego kontrolera.

Do czego służą przyciski transmisyjne?

Ta grupa przycisków obejmuje między innymi elementy sterujące odtwarzaniem, zatrzymywaniem, przewijaniem do przodu, przewijaniem do tyłu i nagrywaniem. Używasz ich głównie do swojego oprogramowania DAW, a mniej do swoich wtyczek. Nie znajdziesz ich na każdym kontrolerze, ponieważ tego typu sterowanie można równie łatwo wykonać za pomocą myszy lub klawiatury.

Jaki sens mają zmotoryzowane fadery?

Czy Twój kontroler nie posiada zmotoryzowanych faderów? Wtedy można je przesuwać tylko ręcznie. Nie będą one poruszać się automatycznie zgodnie z parametrami zwrotnymi. To najbardziej zaawansowane fadery, dostępne tylko w kontrolerach z wyższej półki. Umożliwiają one dokładny przegląd parametrów podczas przełączania poszczególnych banków. Zmotoryzowane fadery reagują i pozycjonują się zgodnie z wybranym bankiem.

Czy istnieje alternatywa dla zmotoryzowanych faderów?

Tak, są dwie opcje do wyboru. Enkoder obrotowy jest podobny do potencjometru, z tą różnicą, że obraca się w nieskończoność, w obu kierunkach. Często jest on otoczony pierścieniem LED, który wskazuje prawidłową pozycję. Drugą alternatywą jest pasek dotykowy LED. Jest to panel dotykowy z wbudowanymi diodami LED do precyzyjnej kontroli, na przykład, pitch bendingu.

Skąd mam wiedzieć, czy dany sterownik jest kompatybilny z moim komputerem i oprogramowaniem?

MIDI to protokół komunikacyjny, który umożliwia sterowanie urządzeniem muzycznym za pomocą kontrolera. Tak długo jak twoje oprogramowanie jest kompatybilne z MIDI, będzie ono kompatybilne z kontrolerem. Połączenie odbywa się poprzez USB.

Dlaczego nie mogę po prostu użyć mojego syntezatora zamiast kontrolera?

Większość syntezatorów ma tylko niewielką liczbę gałek i faderów. W rezultacie oferują one mniej opcji sterowania niż dedykowany kontroler MIDI. Ponadto, ten ostatni ma tę zaletę, że jest bardziej kompaktowy, co jest idealne do użytku w podróży, gdy jest połączony z laptopem.

Czy do kontrolerów dołączone jest oprogramowanie?

Nie zawsze tak jest. Większość kontrolerów jest typu plug 'n play. Niektóre modele wyposażone są w oprogramowanie, które pozwala na centralne ustawienie funkcji różnych pokręteł, faderów i przycisków. Inne dostarczane są z oprogramowaniem DAW (wersja Light). Jeśli chcesz iść dalej, będziesz musiał uaktualnić do pełnej wersji.

Dodaj komentarz