Czy zawsze marzyłeś o nagrywaniu swoich piosenek, albumów lub demówek we własnym domowym studiu? To jest możliwe! Rzeczywiście, czasy się zmieniły: nie trzeba już płacić ogromnych pieniędzy za wynajęcie studia nagrań. Ideą tego bloga jest zaoferowanie Wam pięciu niezbędnych produktów do stworzenia taniego domowego studia.

  1. Oprogramowanie DAW.
    Jednym z głównych narzędzi producenta jest DAW (Digital Audio Workstation). Oprogramowanie to oferuje niemal nieograniczoną liczbę ścieżek audio do nagrywania, edycji i miksowania instrumentów lub próbek. Niektóre programy DAW są dostarczane ze wtyczkami, ale nie musisz ich koniecznie potrzebować. W Internecie można znaleźć również wiele darmowych wtyczek. Ważne: upewnij się, że zakupiona wersja jest kompatybilna z systemem operacyjnym Twojego komputera.
  2. Monitorowanie głośników.

Para głośników monitorujących jest niezbędna do miksowania Twoich produkcji muzycznych. Ich celem jest odtworzenie wszystkich częstotliwości dźwięku w sposób równomierny, bez uwypuklania lub maskowania niektórych z nich. Dlaczego nie mieszać ze słuchawkami? Miksowanie ze słuchawkami jest idealne do miksowania bez przeszkadzania otoczeniu i do wprowadzania małych zmian w miksie. Ale z uchem przyklejonym do słuchawek, nie będziesz miał takiej samej percepcji basu! Również wokale i werbel często brzmią zbyt głośno na słuchawkach.

  1. Interfejs audio.

To prawda, że Twój komputer jest już wyposażony w kartę dźwiękową. W większości przypadków jest to jednak dość przeciętny model o słabej jakości dźwięku. Dlatego potrzebna będzie zewnętrzna karta dźwiękowa, znana również jako interfejs audio. To ostatnie rozwiązanie ma kilka istotnych zalet. Znacznie poprawia dźwięk płynący z głośników i słuchawek oraz pozwala na dokonywanie dobrych nagrań za pomocą mikrofonu lub gitary. Interfejs audio posiada osobne wyjścia dla słuchawek i głośników oraz często posiada kilka wejść mikrofonowych. Dodatkowo posiada wygodne regulatory głośności dla każdego wejścia i wyjścia z osobna.

Czy produkujesz muzykę „in the box”?
Nie robisz nagrań dźwiękowych, a jedynie pracujesz z samplami lub wirtualnymi instrumentami ze swojego oprogramowania DAW? Wtedy jesteś tym, co nazywamy producentem „in the box”. Nawet jeśli do produkcji muzyki używasz tylko DAW, interfejs audio jest zawsze dobrym pomysłem. Dzięki interfejsowi audio, głośniki monitorowe będą brzmiały znacznie lepiej. Dla producentów, którzy nie mają w domu sprzętu, interfejs audio nie zmieni miksu. Aby podejmować lepsze decyzje dotyczące miksowania, potrzebny jest dobry dźwięk. Ponadto, słuchanie dźwięku o niskiej jakości może być bardzo męczące.

Jaki interfejs audio wybrać?

Pierwszym pytaniem, które należy zadać, jest to, ile kanałów lub ścieżek chcesz nagrywać jednocześnie. Jeśli jesteś producentem „in the box”, nie używasz żadnych wejść, więc to cię nie dotyczy. Jeśli chcesz dobrze nagrywać, interfejs audio z jednym lub dwoma wejściami załatwi sprawę. Sprawdź specyfikacje, aby dowiedzieć się, jakie urządzenia można podłączyć do wejść interfejsu audio. Co do reszty, wybór zależy od Twojego budżetu. Droższe interfejsy audio oferują zazwyczaj lepszą jakość dźwięku i zaawansowane funkcje.

  1. Mikrofon.

Dobry mikrofon jest niezbędny do udanego nagrywania. Jeśli nagrywasz wokal lub gitarę akustyczną, zalecany jest mikrofon pojemnościowy o dużej membranie. Jeśli chcesz nagrywać gitarę elektryczną bezpośrednio ze wzmacniacza, najlepszym wyborem będzie mikrofon dynamiczny. A jeśli chodzi o kable: upewnij się, że kupujesz odpowiednie kable dla danej sytuacji. Znalezienie kabla oznacza znalezienie odpowiednich złączy, ale także odpowiedniej długości! Szukasz niedrogiego rozwiązania typu „wszystko w jednym”? W takim razie zdecyduj się na micro USB. Interfejs audio jest już wbudowany!

  1. Kontroler MIDI.

Chociaż urządzenie MIDI nie wytwarza samo z siebie dźwięków, jest ono bardzo przydatne w pracy nad miksowaniem i nagrywaniem w studio. Za pomocą urządzenia MIDI możesz łatwo kontrolować dźwięki i funkcje swojego DAW. Oferuje więcej możliwości i swobody niż mysz komputerowa. Dzięki klawiaturze MIDI możesz grać melodie, akordy lub rytmy tak, jakbyś grał na pianinie. Preferujesz sample i pętle, chcesz programować bity i kontrolować funkcje swojego DAW? Wtedy najlepszym wyborem będzie kontroler MIDI. Chcesz mieć wszystkie te funkcje? Wybierz klawiaturę MIDI i kontroler MIDI lub klawiaturę MIDI z dodatkowymi funkcjami, takimi jak pady i suwaki.

Dodaj komentarz