Branża IT w XXI wieku
Nie ma wątpliwości, że branża IT przeżywa swój rozkwit. Ten czas zaczął się już pod koniec XX wieku. Dziś jednak praca programistów stała się wyjątkowo potrzebna. Należy bowiem przyjąć, że każdy produkt przemysłowy powstaje dzięki branży IT. Odpowiada ona za robotykę, wyprawy w kosmos, ale też za produkcję żywności. Zapewnia sterowanie infrastrukturą miejską i przemysłową. Branża IT jest obecna niemal w każdym aspekcie życia człowieka. Rynek rośnie, a zapotrzebowanie na pracowników jest coraz większe. Rozwój technologiczny niesie za sobą kolejne odkrycia. Wciąż unowocześniane są platformy sprzedażowe i aplikacje usługowe. Ludzie coraz chętniej korzystają z dobrodziejstw wirtualnego świata. Nie dziwi zatem zapotrzebowanie rynku pracy na programistów.
Zawody związane z branżą IT
Zawody związane z branżą IT to nie tylko programiści. Wiele z nich dostępnych jest także dla osób ze znacznie mniejszym doświadczeniem. Branża IT to miejsce dla zawodów:
- Administrator systemów operacyjnych;
- Administrator sieci;
- analityk danych;
- help desk;
- konsultant IT;
- pracownik ochrony danych;
- tester;
- programista;
- pracownik ds. cyberbezpieczeństwa.
Administratorzy systemów i sieci
Administratorzy systemów i sieci odpowiadają za poprawne działanie komputerów w dużych firmach. Nadają dostępy i dbają o bezproblemowy przesył danych oraz komunikację sprzętową. Często do ich zadań należy też zabezpieczenie komputerów i sieci przed niepożądanym dostępem.
Analityk danych
Analityk danych to praca dla specjalisty. Polega na wyciąganiu daleko idących wniosków na podstawie danych uzyskanych z narzędzi i aplikacji. Zawód ten ma duże wzięcie w branży e-commerce. Niezwykle przydatny jest dla marketingu firm i widoczności witryn internetowych w wyszukiwarkach. Analityk danych znajdzie zatrudnienie także w branży finansowej.
Pracownik help desku i konsultant IT
To pracownicy IT odpowiedzialni za kontakt z użytkownikiem sprzętu lub oprogramowania. Wspierają w przypadku problemów. Przyjmują też wszelkie sugestie dotyczące funkcjonalności. Pracownik help desku zdalnie pomoże uruchomić komputer lub przywrócić niedziałającą aplikację. Wraz z konsultantem IT stoi na pierwszej linii w kontaktach z użytkownikami.
Pracownicy ochrony danych i cyberbezpieczeństwa
Pracownicy ochrony danych i cyberbezpieczeństwa dbają o minimalizowanie zagrożeń. Pod ich opieką są wszelkie dane klientów i kontrahentów. Ci pracownicy branży IT zabezpieczają także bazy danych niezbędne do funkcjonowania systemów. Chronią system przed włamaniami i kradzieżą informacji.
Tester aplikacji
Tester nie musi być wcześniej związany z branżą IT. Jego praca wymaga bowiem nieco innych umiejętności. Podstawą jest zrozumienie działania i funkcjonalności produktu. Później zaczyna się faza testów, które wskażą każdą nieprawidłowość działania. Zarówno sieci, urządzeń, jak i aplikacji.
Programista
Programista każdemu i zawsze kojarzyć się będzie z branżą IT. On odpowiada za linijki kodu, który prowadzi do określonego efektu. Programiści odpowiadają za powstawanie prostszych i skomplikowanych aplikacji. Nadają im funkcjonalność i oprawę graficzną. Tworzą sklepy, motywy stron internetowych i silniki do platform. Kodują roboty i urządzenia elektroniczne. Programiści odpowiadają też za poprawne działanie automatyki i taśm montażowo-produkcyjnych.
To jedynie część ze znacznie dłuższej listy zawodów branży IT. Ukazuje jednak przekrój umiejętności, jakie konieczne są w tej pracy. Okazuje się bowiem, że nie każda praca w IT wymaga dużego doświadczenia. Niektóre zawody nie mają z programowaniem niemal nic wspólnego. Tak jest w pracy konsultanta branży IT. Najczęściej jest to osoba odpowiedzialna za kontakt z klientem. Stanowi ogniwo między nim a zespołem projektowym. Nie inaczej jest wśród pracowników help desk. Odpowiadają oni za pomoc w pracy na aplikacjach. Nie muszą znać się na programowaniu, by wytłumaczyć użytkownikowi sposób jego działania i funkcjonalność. Ciekawą pracę mają także testerzy oprogramowania. Ich praca nie polega na kodowaniu, a wyszukiwaniu błędów. Pracują na działających aplikacjach, by znaleźć ich słabe punkty. Tu także nie są konieczne umiejętności programistyczne. Wystarczy analityczne myślenie i dokładność.
Przyszłość branży IT
Już dziś branża IT jest zawodem kojarzonym z przyszłością. Nic dziwnego. Na niej opiera się znakomita większość przemysłu i produkcji. Także żywności. Najnowsze technologie odpowiadają za produkcję i przesył energii elektrycznej. Zaopatrują miasta w wodę. Branża IT stoi jednak dopiero u progu nowych możliwości. Te związane są z rozwojem Internetu. Już dziś nietrudno sobie wyobrazić zakupy w Sieci za 20 lat. Obecnie można przymierzyć wirtualne buty i ubrania. Można też przetestować makijaż lub nową fryzurę. Możliwości te służą obecnie głównie do zabawy. Za dwie dekady mogą okazać się znacznie bardziej funkcjonalne. Z pewnością przyszłość branży IT jest niezagrożona. Na wielu płaszczyznach opracowuje się tu nowe technologie. Nie tylko w zarządzaniu danymi i urządzeniami. Branża IT to też przyszłość robotyki. A bez niej trudno wyobrazić sobie postęp świata. Roboty doskonale sprawdzają się w roli satelitów i łazików planetarnych. Odpowiadają za niezliczone dane przesyłane z otchłani kosmosu. Badają powierzchnię Marsa i księżyca. W przyszłości będą gwarantowały bezpieczeństwo osadnikom z Ziemii. Za zaawansowanymi narzędziami i maszynami stoją ludzie. Inżynierowie, mechanicy i programiści. Łączy ich praca w branży IT na potrzeby lokalnych społeczności i całego świata. Od ich pracy zależy postęp cywilizacji. Rozwój branży IT to także coraz nowocześniejsze komputery. Coraz lepsze możliwości obliczeniowe tworzą mocny fundament lepszym aplikacjom. Nawet w przypadku rewolucji w świecie komputerów i języków oprogramowania branża IT pozostanie niezachwiana. W ślad starych technologii przyjdą bowiem nowe. Lepsze i wydajniejsze. Nadal jednak do ich tworzenia i obsługi potrzebni będą ludzie. Muszą napisać program, przetestować, zmodyfikować i wdrożyć do działania. Programista to praca w sektorze IT. Nie zapowiada się, by stracił on w najbliższych latach na popularności. To branża przyszłości i stabilnych zarobków.
Zawody przyszłości — praca w branży IT
Czujesz powołanie? Chcesz swoją pracą zmieniać świat na lepsze? Zostań programistą! Wiek nie ma tu większego znaczenia. Ważniejsze są predyspozycje. Praca programisty wiąże się bowiem z nieustannym podnoszeniem kwalifikacji. Zmieniają się technologie, języki i oczekiwania programistów. Nie mniej to najlepiej rokujący na przyszłość zawód. Rozpocznij karierę zawodową w branży IT. Szukaj pracy, przeglądając ogłoszenia online na dedykowanych portalach. Wybieraj spośród setek ofert i znajdź najlepszą dla siebie. Tu zawsze możesz liczyć na atrakcyjne zarobki. Do tego masz nieograniczone możliwości awansu i pracy nad projektami przyszłości.