Jeżeli myślałeś, że oszczędzanie to bułka z masłem, to prawdopodobnie byłeś w błędzie. Nie ma nic gorszego od wpajania sobie od lat, że coś jest dobrze, a tak naprawdę nie jest. Nie inaczej jest z elektrycznością, na której zwykliśmy oszczędzać, ale płacimy za nią tak samo dużo lub nawet więcej niż kiedyś. Z czego to wynika? Z miernego zagospodarowania prądem.
Sprawdź jakie są możliwe oznaczenia na żarówkach – ledowych i tradycyjnych.
Nie jest bowiem tak, że uda nam się odpowiednio dużo zaoszczędzić na czymś, na czym zwykle oszczędzaliśmy wcześniej i to nawet całkiem sporo. Możemy jedynie zmienić żarówki na bardziej energooszczędne, a te w przekonaniu niewielu dają dobre rezultaty. Dlaczego? Bo nie każdy wierzy w magię tych żarówek, które pomogą nam w zaoszczędzeniu sporej ilości prądu. Myślisz, że wybór oświetlenia to bułka z masłem? Może okazać się, że jesteś w sporym błędzie!
Normalna żarówka vs. żarówka LED
Żyjemy w czasach, gdzie jesteśmy uzależnieni od elektryczności. Dziś na prąd jest właściwie wszystko, co oczywiście zwiększa nasze comiesięczne rachunku. Nic więc dziwnego, że coraz większa rzesza osób chce oszczędzić na czymś tak oczywistym, jak energie elektryczna – możliwość płacenia mniejszych, zresztą wcale nie tak małych, rachunków za prąd jest kusząca. Jednym ze sposobów, aby płacić mniejsze rachunki jest zmniejszenie ilości urządzeń elektrycznych, z jakich na co dzień korzystamy – lub korzystamy od czasu do czasu. Możemy też oszczędzić na oświetleniu, które tylko z pozoru wydaje się niskim kosztem dla przeciętnego Polaka. Tak naprawdę oświetlenie to bardzo duży generator kosztów, o czym nie zawsze się wspomina. W takich sytuacjach lepiej postawić na coś oszczędniejszego, a mianowicie na żarówki LED.
Poznaj rodzaje gwintów w żarówkach i wybierz ten dobrze dopasowany.
Takie żarówki pobierają stosunkowo niewiele prądu, a dają przy tym porównywalne światło – względnie podobne do normalnych żarówek. Co więcej, żarówki LED możemy dopasować nie tylko pod względem kształtu, ale także barwy emitowanego światła. Może to więc być zarówno zimne (białe) światło, jak i bardziej żółte (ciepłe). Mogą one też emitować bardziej kolorystyczne barwy światła, takie jak róż, czerwień, pomarańcz, zieleń itp. Teoretycznie nie są to też drogie żarówki, ale trzeba trafić na naprawdę dobrą promocję i uważać na tandetne podróbki z Chin.
Żarówki LED: tańsze rozwiązanie?
Wymiana normalnych żarówek na LED’y jest niezwykle opłacalna. Wystarczy wziąć karteczkę i ołówek do ręki, by obliczyć koszty emitowane przez żarówkę oraz koszty emitowane przez LED’y. Które wychodzi taniej? Wydaje mi się, że żarówki LED powinny w tym wypadku być dużo tańsze, ale wszystko zależy też od tego, jak długo mają one świecie, bo istnieje też ryzyko przepalenia oraz mniejszej widoczności. W ogólnym rozrachunku wychodzi to jednak taniej, o czym powinna przekonać się wielodzietna rodzina – wielki dom to spore zapotrzebowanie na prąd, a także na światło. Wystarczy przeczytać wyliczenia opłacalności stosowania tego typu oświetlenia, aby przekonać się ile dokładnie jesteśmy po czasie w stanie oszczędzić. Jeżeli znasz lepszy sposób na oszczędność energii, to proszę podziel się nim w komentarzu.