Jesteś zadowolony ze swoich pierwszych kompozycji i chcesz się nimi podzielić ze światem? Następnie nadszedł czas na przygotowanie demo! Na szczęście nowoczesne komputery są tak dobrze wyposażone, że nie trzeba już chodzić do studia, aby nagrywać muzykę. Ten blog dostarczy Ci kilku wskazówek, dzięki którym Twoje pierwsze demo będzie sukcesem!
Nagrywanie przy użyciu jednego wejścia.
Aby nagrywać muzykę za pomocą komputera, będziesz potrzebował interfejsu audio lub mikrofonu USB. Interfejs audio najpierw przedwzmacnia sygnał analogowy, a następnie przekształca go w sygnał cyfrowy. Ponadto zajmuje się on konwersją sygnału cyfrowego na analogowy, dzięki czemu możesz ponownie słuchać swoich nagrań. W większości przypadków wystarczy interfejs z jednym wejściem. Wystarczy podłączyć mikrofon pojemnościowy za pomocą kabla XLR, a będziesz mógł nagrywać swój głos, gitarę akustyczną i mały instrument perkusyjny. Jeśli chcesz nagrać gitarę elektryczną lub basową, po prostu umieść mikrofon dynamiczny przed wzmacniaczem. Większość interfejsów audio posiada również wejście Hi-Z, do którego można podłączyć gitarę lub bas. Należy pamiętać, że istnieją wtyczki, które mogą działać jako symulator wzmacniacza i dają doskonałe rezultaty.
Nagrania „in the box”.
W tym przypadku „in the box” odnosi się do komputera z oprogramowaniem DAW (Digital Audio Workstation). Nagrania „out of the box” wykonywane są za pomocą dyktafonu i miksera. DAW to oprogramowanie, które pozwala na aranżację, miksowanie i mastering nagrań. Jednak nagrywanie fortepianu czy zestawu perkusyjnego w domu nie jest w zasięgu wszystkich możliwości finansowych. DAW oferuje zatem wirtualne instrumenty, które odtwarzają dźwięki prawdziwych instrumentów w oprogramowaniu. Do komponowania muzyki na komputerze zalecane jest używanie klawiatury MIDI ze względu na ich kompaktową budowę. Jest to powierzchnia kontrolna, która nie wytwarza dźwięku, ale jej rolą jest wysyłanie informacji MIDI do innych urządzeń MIDI (w tym przypadku do komputera). Obecnie często używa się określenia „klawiatura USB/MIDI”, ponieważ dane MIDI są wysyłane do komputera przez port USB, a nie jak to było wcześniej przez 5-pinowe złącze DIN.
Największe wyzwanie.
Największym wyzwaniem będzie niewątpliwie nagranie zestawu perkusyjnego. Jeśli pracujesz w domowym studio, masz do wyboru jedną z dwóch opcji. Pierwszym z nich jest wybranie konfiguracji lo-fi z jednym do czterech mikrofonów. Upewnij się, że twój interfejs audio ma wystarczającą ilość wejść, aby pomieścić twoje mikrofony. Ten typ konfiguracji daje szorstkie brzmienie, które jest idealne dla garażowego rocka, jazzu lub wokalistów. Czy wolisz szersze brzmienie bębna? Następnie zalecamy użycie oprogramowania DAW. Należy pamiętać, że wirtualne zestawy perkusyjne mogą być odtwarzane za pomocą klawiatury MIDI. Aby uzyskać bardziej realistyczne odczucia, możesz również użyć zestawu perkusji elektronicznej lub pada perkusyjnego.
Miksowanie i mastering.
Każde oprogramowanie DAW oferuje podstawowe narzędzia potrzebne do stworzenia miksu. Korektor i kompresor — dostępne na każdym kanale — pozwalają precyzyjnie dostroić charakter i dynamikę instrumentów do własnych upodobań. Można również dodać efekty takie jak pogłos, opóźnienie i chorus, aby uzyskać szerokość i głębię. Pamiętaj, że możesz uzupełnić swoją kolekcję efektów o oddzielnie dostępne wtyczki. Teraz porozmawiajmy o najważniejszych narzędziach podczas tworzenia miksu: głośnikach monitorowych. Pozwala to na uzyskanie obiektywnej oceny jakości nagrania i zidentyfikowanie problemów. Używanie wyłącznie słuchawek nie jest zalecane ze względu na brak akustyki i rozdzielenie obrazu stereo (lewa i prawa słuchawka). Z reguły miks wykonany przy użyciu głośników będzie dobrze brzmiał przy odsłuchu na słuchawkach. Jednak nie zawsze jest odwrotnie.